گورستان های قدیمی ایران

ایران به علت پهناوری و وجود اقوام مختلف، گورستان های متعددی را نیز در خود جای داده است. در اینجا با ۵ گورستانی قدیمی ایران آشنا می شوید.

۱- گورستان تیس یا گورستان جن

گورستان تیس، گورستانی در شهرستان چابهار بوده که در نزدیکی روستای تیس، در جنوب قلعه پرتغالی‌ ها واقع شده است. گفته می شود این گورستان که به گورستان جن نیز شهرت دارد، قدمتی بیش از ۲ هزار سال دارد. نحوه ساخت متفاوت و عجیب گورها در این گورستان که بر سطح صخره ای کنده شده اند، باعث رواج افسانه هایی در ارتباط با حضور جن ها در این گورستان شده است.

۲- گورستان دار السلام شیراز

گورستان

گورستان دار السلام شیراز یکی از قدیمی ترین گورستان های ایران به شمار می رود؛ زیرا در آن مقبره هایی متعلق به قرن یکم و دوم هجری دیده شده است. البته بسیاری از محققان معتقدند که این قبرستان پیش از اسلام نیز وجود داشته‌ است. در این گورستان گورهای قدیمی با خطوطی از جمله نسخ و نستعلیق کنده کاری شده اند و تصاویری از قیچی، شانه، آینه و ابزاری این چنینی روی سنگ قبرها به چشم می خورد. بسیاری از افراد سرشناس دوره زندیه نیز در این گورستان به خاک سپرده شده اند.

۳- گورستان هفتاد ملا یا موبدان زرتشتی

گورستان

گورستان تاریخی هفتاد ملا یا گورستان موبدان زرتشتی، یکی دیگر از قدیمی ترین گورستان های ایران محسوب می شود. این گورستان در شهر میرجاوه در ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی زاهدان واقع شده است. این گورستان ۸۰۰ ساله متعلق به دوره اسلامی است و از جاذبه‌ های گردشگری مهم شهرستان میرجاوه به شمار می‌ رود. این گورستان در دل صخره ها بنا شده و برای ساخت قبور آن از مقبره کوروش بزرگ الهام گرفته شده است.

۴- گورستان شهریری

گورستان

شهریری محوطه ای باستانی در شهرستان مشگین ‌شهر از شهرهای استان اردبیل و از توابع روستای ارجق است. این منطقه محل استقرار تمدنی کهن است که در دهه ۸۰ با کاوش‌ های بسیار، مشخص شد تاریخچه این منطقه به اواخر دوره نوسنگی باز می گردد. در این منطقه همچنین ۱۳۲ قبر شناسایی شده است. این قبرها اشکال مختلفی داشته و برخی داخل زمین کنده شده و برخی از سنگ های بسیار بزرگ با طول ۶ متر و عرض ۱٫۵ متر تشکیل شده اند که دارای ظاهر متفاوتی نیز هستند.

۵- گورستان سفید چاه

گورستان

گورستان سفید چاه که به گورستان سپید نیز شهرت دارد، یکی دیگر از قدیمی ترین گورستان های ایران بوده که در شهرستان بهشهر استان مازندران واقع شده است. این گورستان مربوط به دوره تیموریان است و اولین گورستان مسلمانان در ایران به شمار می ‌رود. در گورستان سفید چاه، سنگ مزارها محرابی و صندوقی شکل بوده که هر دو شکل در ایران دارای پیشینه معماری محسوب می شوند. قدیمی ترین سنگ مزار صندوقی این گورستان به تاریخ ۸۹۶ هجری قمری تعلق دارد.

farshid

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

جدیدترین محصولات